Find the perfect color for your facade
Get the appПредимства за „зелените“ инвеститори
През последните години строителството достига нови високи нива. Едновременно с това, новите сгради трябва да отговарят на редица законови изисквания, свързани с енергийната им ефективност и с устойчивото развитие. Те трябва да осигуряват такива условия за удовлетворяване на основните човешки потребности на днешните поколения, които да не нарушават задоволяването на специфичните потребности и на бъдещите поколения. Защото енергия се потребява и околната среда се натоварва не само в етапа на строителството и използването на сградите, но и при производството на строителни материали, както и по-късно, след края на жизнения им цикъл.
Ако си зададем въпроса, какъв е екологичният отпечатък от строителството, ще установим, че някои независими организации/източници достигат до доста стряскащи изводи: то допринася за ок. 38% от емисиите на парникови газове в атмосферата, в него се влагат ок. 50% от използваните природни ресурси на земята, то е причина за създаването на ок. 40% от твърдите отпадъци, реализира ок. 40% от разхода на енергия (по време на жизнения цикъл на сградите) и към 12% от общия разход на питейна вода.
Екологични оценки за въздействието могат да се правят от различни организации, по различни начини и да обхващат различни елементи от строителния процес. В последните години все по-популярни стават оценките от така наречения III-ти тип, известни като Екологичните декларации за продуктите или още Декларации за екологичното въздействие на продуктите (EPD). Те се съставят по стандартизирана методика, в съответствие с една сравнително нова група от европейски стандарти, между които: БДС ISO 14025, БДС EN 15804, БДС ЕN 15941 и др.
EPD декларациите са документи, верифицирани от независима страна (организация), които удостоверяват по обективен начин информация относно екологичните аспекти на даден продукт или група продукти, така че да позволяват сравняването им с други подобни продукти. Те дават възможност на строителните предприемачи, на архитектите или преработвателите да установят какъв е екологичният принос на строителните материали, да получат повече яснота и контрол при сравняване на различни продукти и конструкции. Така те се опитват да допринесат за устойчиво строителство и обитаване през целия жизнен цикъл на сградите.
Процесът на създаване на EPD декларации преминава през следните етапи:
Днес все повече строителни компании се стремят да сертифицират сградите си според някой от стандартите за зелено строителство. Най-популярните такива стандарти са американският LEED, британският BREEAM и немският DGNB. Именно тук се намесват Декларациите за екологично въздействие на продуктите в строителството. Употребата на материали с такива декларации дава допълнителни точки при сертификацията на сградите по стандартите за зелено строителство. Точно затова интересът към тях бележи значителен ръст през последните години.
EPD декларацията е международно признат и стандартизиран документ, базиран на оценката на жизнения цикъл, който се използва за изясняване на потенциалните екологични въздействия на продукта. Те дават информация за материалите, използвани за изготвянето на даден продукт и за екологичните въздействия през целия му жизнен цикъл – от добива на суровините до третирането на отпадъка от продукта след края на неговия живот.
Организациите–издатели на EPD декларации предлагат правилата за различните категории продукти. Въпреки стандартизирания подход и зададените рамки, изготвянето на EPD декларация е продължителен и трудоемък процес, който крие множество рискове. Определянето на граничните условия за системата, събирането на данните, остойностяването на въздействията и интерпретирането на резултатите са сериозно предизвикателство за хора, особено за онези без опит, в оценката на жизнения цикъл. Резултатите от оценката помагат на фирмите да идентифицират проблемните моменти през целия живот на продукта.
EPD декларациите са инструмент за измерване, управление и намаляване на въздействията върху околната среда. Чрез тях могат да бъдат идентифицирани най-големите въздействия по време на разработването, производството и разпространението на продуктите. Информацията, събрана по време на изготвянето на тези декларации може да послужи като основа за изготвянето на бъдещи стратегии и за взимането на решения по време на разработката на нови продукти. EPD декларациите са инструмент за намаляване на екологичния отпечатък, свиване на разходите и смекчаване на риска. Едновременно с това те служат и като маркетингов инструмент, важен компонент в маркетинговия микс на производителите.
От средата на м. юни, 2021 г. Баумит България ЕООД се сдоби с Екологични декларации за голям брой продукти от всички основни групи строителни материали, които произвеждаме. Програмният оператор, издал декларациите е полският Строителен изследователски институт във Варшава. Баумит България сертифицира с екелогична декларация своята Външна интегрирана топлоизолационна система ПРО, с номер EPD 231/2021. Освен това на разположение са декларациите за Баумит Зидарски разтвор ММ 50 и за тънкослойния разтвор за зидане и лепене Баумит ПланоФикс (с номер EPD 225/2021), както и: за гипсови мазилки Баумит Рацио 1000 и Рацио 1000 Л (EPD 226/2021); за варо-циментови мазилки Баумит КлимаУайт, MPI 25 и Примо 2 (EPD 227/2021); за замазки на калциево-сулфатна основа Баумит Алфа 2000 и НивелоКуатро (саморазливна смес), (EPD 228/2021); за замазки на циментова основа Баумит Солидо Е 160 и Солидо Е 225(EPD 229/2021), както и за лепила за керамични плочки Баумакол Бейсик, ФлексУни и ФлексМрамор медио (EPD 230/2021).
С издадените EPD декларации Баумит България предоставя възможност на инвеститорите да ползват редица предимства, свързани със „зелените“ обществени поръчки, да ползват пазарни предимства – поради наличната добавена стойност към вложените строителни продукти, както и да получат по-голямо доверие от страна на потребителите.